Harmonique

W czasie deszczu dzieci się nudzą: rodzinne aktywności idealne na jesień

Nieuchronnie nadchodzi jesień. Ta piękna, złota, który jeszcze nie raz zachwyci nas we wrześniu i październiku spadającymi liśćmi, oraz ta szara, brzydka i ponura, która straszyć będzie zimnem oraz deszczem. Na wypadek tej drugiej warto pomyśleć o aktywnościach, dzięki którym ani dzieci, ani dorośli nie będą się nudzić.

Gry planszowe i puzzle

Choć gry planszowe kojarzą się głównie z Monopolem i Scrabblami, czyli rozrywkami dla młodzieży, to jednak obecnie producenci gier kierują swoją ofertę zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i dla dorosłych. Bez problemu znajdziesz gry dostosowane do umiejętności trzylatków i starszych pociech. Niech przykładami będą tutaj wszystkie gry rodzinne typu Rancho, W co się ubrać?, Kotek Psotek. Podobnie jest z puzzlami. Nie tylko tematycznie odpowiadają bajkom i motywom, które obecnie są na topie, ale także dostosowuje się je do możliwości. Dziecko w wieku 5 lat bez problemu ułoży 60 dużych puzzli, a z pomocą rodziców bądź starszego rodzeństwa będzie to dla niego duża przyjemność.

Piasek kinetyczny

Bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat rozwijać u dziecka zdolności manualne. Pociecha może nie wykazywać talentu plastycznego, ale kreatywne zdolności przydają się na różnych etapach życia. Piasek kinetyczny to propozycja dla maluchów, starszaków, a nawet dorosłych. Fenomen tej substancji polega na tym, że jest ona miękka, bardzo plastyczna, a jednocześnie ruchoma. Tworzenie figur i budowanie zamku z piasku kinetycznego to zabawa dla całej rodziny. Warto kupić oryginalny piasek, ponieważ wówczas mamy pewność co do jego właściwości, bądź spróbować zrobić taką substancję samemu.

Zabawy słowne

Akurat gotujesz albo sprzątasz, a Twoje dzieci nudzą się i potrzebują uwagi? Są na to dwie rady: albo włączysz je w obowiązki domowe, albo zaproponujesz gry słowne. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu nie musisz odrywać się od swoich zadań. Propozycje gier słownych:
Skojarzenia. Ty rzucasz hasło „zwierzęta”, a dziecko ma wymienić 5 przykładów pasujących do hasła, czyli na przykład „pies, kot, świnka, lis, jeż”.
Słowo na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. To gra, w którą można bawić się bez końca. Polega na tym, by wymyślać ciągi słów. Każde kolejne słowo musi zaczynać się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu: abażur — rower — rumak — krawiec — cytryna — apaszka — arbuz — zamek itd.

Mam nadzieję, że w czasie deszczu Twoje dzieci już nigdy więcej nie będą się nudzić. Pamiętaj, że wspólne zabawy to nie tylko rozrywka, ale i sposób, by bliżej poznać swoje dziecko i wzmocnić rodzinne więzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *