Harmonique

Kosmetyki  wegańskie vs. kosmetyki wegetariańskie – znasz różnicę?

Kosmetyki wegańskie vs. kosmetyki wegetariańskie- czy to jest jakiś nowy trend?

Antropolodzy upatrują genezy wegetarianizmu już w czasach starożytnych jednak jak podają niektóre źródła za narodziny wegetarianizmu w jego obecnym kształcie można uznać powstanie pierwszego towarzystwa wegetariańskiego na świecie – Vegetarian Society, które zostało założone w angielskim mieście Ramsgate w 1847 roku. Wówczas zaczęto używać  słowa „wegetarianizm”.

Choć moda na wegetariański styl życia coraz bardziej się rozpowszechnia, to odsetek osób niejedzących mięsa jest dość mnie jest duży. Wg oficjalnych danych w 2000 roku w Polsce było to zaledwie 1% i choć minęło już od tego czasu wiele lat to szacuje się, że wegetarian i Wegan jest około 3%.

Za granicą sytuacja wygląda trochę inaczej. Najwięcej wegetarian, bo aż 40% jest w Indiach i podyktowane jest to pobudkami religijnymi. W Europie chyba najwięcej jest we Włoszech bo ok 10%.

Wydaje się, że to niewiele, ale moda na wegetariański styl życia jest coraz bardziej popularna. Na każdym kroku powstają kawiarnie i restauracje wegetariańskie a te tradycyjne oferują coraz więcej dań wegetariańskich i wegańskich.

Czym różni się wegetarianizm od weganizmu?

Wegetarianie rezygnują ze spożywania mięsa  i produktów  wytworzonych na jego bazie. Spożywają natomiast to co od zwierząt pochodzi  – mleko,  nabiał, jajka, miód. Weganie są natomiast bardziej restrykcyjni  i w swej diecie rezygnują  ze  wszystkiego co ma związek z krzywdą zwierząt tj.  z mleka, miodu, jajek .

Wegetarianizm i jego odmiany to coś więcej niż dieta, to styl życia. Zasady wegetariańskie stosuje się również w stosunku do odzieży czy używanych kosmetyków. Weganie i wegetarianie nie uznają produktów z naturalnej skóry czy futer. Producenci kosmetyków również wychodzą naprzeciwko i  tworzą linie dla tej grupy społeczeństwa. Produkty oznacza się odpowiednio aby było wiadomo, czy są odpowiednie dla wegetarian i wegan.  Produkty nie mogą być również testowane na zwierzętach(a więc kosmetyki wegańskie i kosmetyki wegetriańskie). Choć ta kwestia akurat została rozwiązana  rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego z dnia 30 listopada 2009 roku, które wprowadziło zakaz testowania na zwierzętach produktów kosmetycznych oraz  ich składników.

Znajdź różnicę: kosmetyki wegetariańskie vs. kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki wegetariańskie nie zawierają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego ani pozyskiwanych w sposób przysparzający zwierzętom cierpienia. Oznaczane są mianem cruelty-free. Wegetarianie rezygnują z zakupu kosmetyków zawierających m.in. ambrę, piżmo, kolagen (pozyskiwany z tkanek świńskich), elastynę (pochodzącą z tkanek krów lub drobiu), kreatynę (uzyskiwaną z wełny owczej lub ptasich pazurów), lanolinę (znów owcza wełna), a także witaminy pochodzące z wątroby ryb. Weganie natomiast rezygnują również z produktów zawierających mleko, wosk i miód.

Większość kosmetyków Harmonique będzie odpowiednich dla wegetarian i wegan. Składnikami pochodzenia zwierzęcego jakie znajdziemy w naszych kosmetykach są: wosk pszczeli – który jest składnikiem maseł do pielęgnacji ciała, ekstrakt z pereł – który jest składnikiem żeli do mycia ciała. Kosmetyki Wegańskie zostały oznaczone znakiem jakości “V” przyznawanym przez fundację “Viva’

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *