Harmonique

Wysuszone włosy — przyczyny i sposoby pielęgnacji

Też tak macie? Jak tylko przychodzi zimniejszy okres włosy zaczynają się plątać, są zniszczone, łamliwe i wyraźnie suche. Zmagam się z tym problem rok w rok, dlatego wiem, jak bardzo potrafi być on kłopotliwy, zwłaszcza jeśli zależy nam na nienagannym wyglądzie fryzury. Jakie są przyczyny wysuszonych włosów? I o jakiej pielęgnacji warto pomyśleć?

Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoim włosom potrzeba nawilżenia, zrób mały test. Obejrzyj je dokładnie po całym dniu i sprawdź:

  • czy mają rozdwojone końce,
  • czy się plączą i trudno je rozczesać,
  • czy są szorstkie w dotyku,
  • czy się elektryzują.

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na te pytania, to nie ma wątpliwości, że masz przesuszone włosy, którymi trzeba się zająć.

Co może powodować przesuszenie? Zimą są to oczywiście przede wszystkim czynniki atmosferyczne. Mróz, ubieranie czapek, ale też odkręcone na całego kaloryfery — to sprawia, że włosy tracą blask oraz nawilżenie. Nie pomaga również stylizacja na gorąco, przy użyciu lokówki, prostownicy czy suszarki. Pamiętaj, że jeśli poddajesz swoje włosy takim zabiegom, najpierw powinnaś je odpowiednio zabezpieczyć. Również uboga w witaminy i minerały dieta może negatywnie wpływać na stan Twojej fryzury. Warto jeść nie tylko świeże warzywa oraz owoce, ale także orzechy, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe.

Pielęgnację przesuszonych włosów powinnaś zacząć od skompletowania kosmetyków. To nie jest dobry moment, by używać szamponów z SLS-ami, ponieważ mogą dodatkowo obciążyć fryzurę. Postaw na naturalne kosmetyki z krótkim składem, które delikatnie myją. Kup również dobrą odżywkę i olejek, którym zabezpieczysz końcówki, na przykład migdałowy albo arganowy. Używaj tego, co znajdziesz w kuchni. Świetnie jako maseczka na włosy sprawdza się awokado. To genialny owoc, który nawilży Twoje włosy, a to co z niego zostanie, możesz rozsmarować na twarzy, żeby odżywić cerę. Dodatkowo pomyśl o suplementacji biotyny, czyli witaminy B7.

Jeśli Twoje włosy przesuszają się niezależnie od pogody i pory roku, a żadne zabiegi nie pomagają, udaj się do lekarza. To może być objaw problemów hormonalnych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *