Harmonique

Cynamon: przyprawa nie tylko na rozgrzanie

Jedni go kochają, drudzy nienawidzą. Jest bardzo charakterystyczną przyprawą o słodko-gorzkim smaku i intensywnym, rozchodzącym się po całym domu aromacie. Cynamon, bo o nim mowa, już od stuleci wykorzystywany jest w kuchni, kosmetyce oraz lecznictwie. Niegdyś używano go jako leku przeciwzapalnego oraz środka rozgrzewającego. Jakie jeszcze właściwości ma cynamon?

Zdrowotne właściwości cynamonu

Nie da się ukryć, że cynamon należy do grupy przypraw, które możemy zaliczyć do naturalnych środków leczniczych. Medycyna Wschodu ceniła go szczególnie i już w 2700 roku p.n.e. pojawiła się pierwsza informacja dotycząca wykorzystywania cynamonu w medycynie chińskiej.

Współczesne badania nad właściwościami cynamonu potwierdziły fakty, o których uczeni wiedzieli już od starożytności. To przyprawa o bardzo silnym działaniu antyseptycznym. Zabija wiele bakterii, jest świetnym sprzymierzeńcem walki z przeziębieniami, grypą, zakażeniami górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto bardzo dobrze wpływa na układ trawienny. Wspomaga trawienie, poprawia apetyt, może być stosowana w przypadku wrzodów i zgagi. Pojawiają się także badania dotyczące przeciwnowotworowym właściwościom cynamonu oraz wykorzystywania przyprawy jako środka leczniczego przy chorobach serca i cukrzycy.

Należy jednocześnie pamiętać, że cynamon jest silnym alergenem i zwłaszcza alergicy powinni na niego uważać.

Cynamon na urodę

Oprócz oczywistych właściwości zdrowotnych cynamon może również pomóc nam w pielęgnacji ciała. Ma działanie ściągające i antycellulitowe, dlatego znajdziesz go w peelingach i balsamach wyszczuplających. Wystarczy użyć takiego produktu i cieszyć się zapachem cynamonu, by poczuć się jak w SPA.

Dodatkowo cynamon dobrze sprawdza się w kuracjach antytrądzikowych ze względu na swoje antyseptyczne właściwości. Pomaga zmniejszyć liczbę wyprysków i bardzo dobrze radzi sobie z przebarwieniami. Nie zapominaj jednak o tym, że cynamon ma silne działanie, więc robiąc domowe kosmetyki, uważaj, ile go dodajesz.

Czasem warto to, co mamy w kuchni, wykorzystać w łazience. Właściwości cynamonu zostały przebadane naukowo, więc tym bardziej korzystajmy z zalet tej przyprawy. I pamiętajmy, że zbliżają się Święta, to doskonała pora, by pomyśleć o pierniczkach.

Cynamon znajdziesz w kosmetykach Harmonique:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *