Harmonique

Magiczne miejsca w Polsce: Kolorowe Jeziorka

Czasami, nawet mieszkając blisko magicznych miejsc, nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Przeglądamy albumy z dalekich stron świata, wzdychamy do zdjęć zamieszczanych na social mediach przez naszych znajomych, a nie wiemy, jakie skarby mamy niemal pod nosem. Tak było ze mną. Dopiero niedawno dowiedziałam się o przepięknym, kolorowym zjawisku oddalonym od mojego domu o 100 kilometrów.

W Rudawach Janowickich, położonych w województwie dolnośląskim na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, kryją się cztery niezwykłe jeziorka. Zlokalizowane są na różnych wysokościach, ale razem tworzą zachwycającą całość, która przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Każdy z tych wodnych zbiorników ma inny kolor: żółty, purpurowy, błękitny (zwany też szmaragdowym bądź lazurowym) oraz zielony (najmniejszy). Żółte i zielone jeziora okresowo wysychają.

Geneza jeziorek jest banalna. Powstały w wyrobiskach po starych niemieckich kopalniach, a ich zabarwienie wynika ze składu chemicznego ścian oraz dna. Mimo tego racjonalnego wytłumaczenia pochodzenia zbiorników, Kolorowe Jeziorka to ewenement na skalę światową. Występują blisko siebie, w pięknym otoczeniu parku krajobrazowego, są idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę i spędzenie czasu wśród zapierającej dech w piersiach natury.

Zarządcy terenu zadbali o komfort turystów. Wyznaczono specjalny szlak wiodący od jednego jeziorka do drugiego, dzięki czemu można wiele dowiedzieć się o historii tego niezwykłego miejsca. Wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny. Na odwiedzających czekają doświadczeni przewodnicy, sklepy z pamiątkami, parking, punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnia rowerów i sprzętów do nordic walking.

Jak widzisz, wcale nie musisz daleko wyjeżdżać, żeby zobaczyć coś tak zachwycającego jak popularne Lazurowe Wybrzeże. Z Wrocławia masz 100 kilometrów, z Poznania trochę ponad 200, a z Jeleniej Góry zaledwie 30. Kolorowe Jeziorka zostały wybrane jednym z siedmiu nowych cudów Polski w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler. Warto je zobaczyć w te wakacje!

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony internetowej Kolorowych Jeziorek: http://kolorowejeziorka.pl/galeria/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *