Harmonique

Co kryje truskawka? Właściwości zdrowotne, działanie kosmetyczne, maseczka DIY

Gdziekolwiek jestem — na targu, na bazarze, w osiedlowym sklepie, w dużym supermarkecie, a nawet w drodze — ciągle widzę truskawki. To znak, że czerwiec na dobre zagościł w naszych kalendarzach, a truskawki czerwienią się aż miło! Nie mogłam się doczekać tej chwili w roku, kiedy przez miesiąc będziemy cieszyć się ich słodyczą. A wiesz, że truskawka jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa?

Zdrowotne właściwości truskawek

Truskawki wcale nie mają tak długiej historii. Powstały ponad 300 lat temu poprzez przypadkowe skrzyżowanie dwóch gatunków poziomki. Nie są więc dziełem przyrody, ale mimo to warto się nimi zajadać. Dlaczego?

Przede wszystkim truskawki podane na surowo (bez cukru, bitej śmietany i innych tego typu dodatków) mają mało kalorii, bo tylko około 30 kcal na 100 gram. Jedząc je w rozsądnych ilościach, z pewnością nie przytyjesz. Ponadto truskawki często nazywane są witaminową bombą i nic dziwnego, bo kryją w sobie chociażby dużo więcej witaminy C niż cytrusy! Zawierają również witaminy z grupy B, wapń, cynk, fosfor oraz magnez.

Truskawki powinniśmy jeść wszyscy, ale są szczególnie polecane osobom cierpiącym na anemię, kamicę i szkorbut.

Kosmetyczne działanie truskawek

Słyszałaś, że truskawki dodawane są do produktów do opalania, ponieważ stanowią naturalną blokadę dla szkodliwego promieniowania? Te niepozorne owoce działają odżywczo, bakteriobójczo i antywirusowo. Sprawdzają się przede wszystkim w pielęgnacji suchej, dojrzałej, łuszczącej się cery, która potrzebuje regeneracji i nawilżenia.

Ponadto witamina C zawarta w truskawkach sprawia, że kosmetyki i maseczki z dodatkiem tych owoców mają właściwości rozjaśniające, świetnie radzą sobie z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry.

Maseczka DIY

Masz 20 minut dla siebie? Przygotuj prostą maseczkę z truskawek! Wystarczy kilka dojrzałych owoców i parę kropel soku z cytryny. Rozgnieć truskawki widelcem, dodaj sok i maseczka gotowa! Teraz nałóż ją na twarz, zrelaksuj się, po 10-15 minutach zmyj. Jeśli chcesz uzyskać większe nawilżenie, zamiast soku z cytryny dodaj odrobinę miodu.

Jedzmy truskawki na zdrowie i cieszmy się słonecznym, pięknym czerwcem!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *