Harmonique

Oleje – naturalna ochrona przed słońcem

Mijając kilka dni temu drogerię, zauważyłam plakaty reklamujące kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Przeszłam dalej, ponieważ nie kupuję takich produktów, ale jednocześnie zastanowiłam się, ile z nas tak naprawdę wie, że w filtry w kremach są chemiczne i nam szkodzą? Przyjmujemy za pewnik, że krem z filtrem, blokując promienie słoneczne, ochroni nas przed poparzeniami oraz przed nowotworem skóry. Jednak zarazem nie myślimy, że substancje zawarte w preparatach przeciwsłonecznych mogą być dla nas niebezpieczne.

Alternatywą do filtrów chemicznych są mineralne, organiczne, czyli dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Ich dużą zaletą jest ochrona zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Ponadto są odpowiednie dla osób z wrażliwą cerą. To lepszy wybór niż filtry chemiczne, ale czy najlepszy? Musisz liczyć się z tym, że preparaty oparte na filtrach mineralnych barwią skórę na biało i są stosunkowo drogie. Mogą się również okazać za ciężkie dla posiadaczek cery tłustej.

Jakie jest więc moje rozwiązanie? Z całą pewnością nie zalecam unikania słońca, a rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i naturalną ochronę. Takie zabezpieczenie zapewnią Ci oleje.

Pierwsza zasada, jaką powinnaś się kierować, wybierając olej do pielęgnacji ciała na lato, to sposób otrzymywania produktu. Wybieraj oleje tylko wysokiej jakości, tłoczone na zimno. Masz wówczas pewność, że będą posiadały filtry i nie zaszkodzą Twojej skórze. Najpopularniejsze oleje chroniące przed poparzeniem słonecznym to:

  • olej z pestek malin (25-50 SPF),
  • olej kokosowy (2-4 SPF),
  • olej z kiełków pszenicy (20 SPF),
  • olej z nasion dzikiej marchewki (40 SPF),
  • olej z orzechów macadamia (6 SPF).

Źródła podają różne wysokości współczynnika SPF. Jak widzisz, może on sięgać nawet do 40-50. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że oleje nie mają ściśle określonej ochrony przeciwsłonecznej, zależy ona od wielu czynników, między innymi od procesu uzyskiwania produktu. Dlatego należy wybierać te nierafinowane. Warto wiedzieć, że oprócz właściwości chroniących przed poparzeniem słonecznym, oleje mają silne działanie nawilżające, ochronne oraz przeciwstarzeniowe. Jednocześnie więc dbasz o zdrowie swojej skóry i pielęgnujesz ją.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *