Harmonique

Skąd bierze się w powietrzu jod i jakie ma właściwości?

W zgodnej ocenie biur podróży i organizacji turystycznych w tym roku Polacy masowo odwiedzą polskie wybrzeże. I nic w tym dziwnego! Powodów jest wiele.

Mamy piękne, szerokie, długie, piaszczyste plaże. Można iść  kilometrami, relaksować się i słuchać szumu fal. Piasek jest drobny, jasny i ciepły. Z roku na rok przybywa luksusowych hoteli, budowane są promenady, ośrodki rodzinne z atrakcjami dla dzieci. Dlatego pogoda nie jest najważniejsza! Oczywiście leżenie za parawanem, rozkładanie go, wbijanie butem lub innym „podręcznym narzędziem” ma swój urok. Czasem intensywny wiatr i duże fale utrudniają beztroskie wylegiwanie się,  ale to właśnie wtedy możemy oddychać wspaniałym powietrzem, w którym jest mnóstwo JODU.

Skąd bierze się w powietrzu jod i jakie ma właściwości?

Jod produkuje pewien gatunek alg, których w Bałtyku jest szczególnie dużo. Znacznie więcej niż nad Adriatykiem czy Morzem Śródziemnym.

Gdy fale rozbijają się o brzeg, w nadmorskim powietrzu unosi się mgiełka bogata w sód, jod i brom. Najwięcej jej jest, gdy morze staje się wzburzone, np. podczas sztormu lub silnego wiatru, a zwłaszcza gdy wieje wiatr od morza. Dlatego dobrze jest spacerować nad samym brzegiem. Gdy wdychamy morskie powietrze, jod wnika do organizmu i łagodzi stany zapalne gardła, alergię oraz wspomaga leczenie chorób tarczycy. Także kobiety w ciąży potrzebują go mieć więcej dla siebie i płodu, gdyż pierwiastek ten chroni malucha przed wadami rozwojowymi. Nawet owoce i warzywa z regionów nadmorskich są bogatsze w jod niż rosnące w innych częściach kraju.

Dlatego jeśli będziesz nad Bałtykiem w tym roku, ale pogoda nie zapowiada się słonecznie, nie martw się! Na pewno Twój organizm wyniesie z tego urlopu wiele innych korzyści. A jeśli w wakacje wybrałeś inny region, to nic straconego. Co prawda we wrześniu czy październiku trudno liczyć na takie temperatury jak w lipcu czy sierpniu (chociaż w ostatnich latach zmiany klimatyczne są pod tym względem widoczne i dość zaskakujące), ale jesienią wybrzeże jest również bardzo urokliwe. Cisza zmącona tylko regularnym szumem fal, spokój na bulwarach i deptakach, brak korków na drogach i kolejek w atrakcjach turystycznych, dużo niższe ceny kwater i atrakcyjne pakiety pobytowe.

Jeśli więc tak jak my uwielbiasz przebywać w harmonii z naturą, zaplanuj wypoczynek nad naszym morzem. Nie zapomnij o zabraniu swoich ulubionych, naturalnych kosmetyków Harmonique!

autorka tekstu: Kasia

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *